Ön süt dişleri düşmeden gelen daimi dişler

Ön süt dişleri düşmeden gelen daimi dişler

Klinikte en sık karşılaşılan durumlardan biri: Ön süt dişleri düşmeden gelen daimi dişler! Genelde aileler için endişe verici olsa da sanılanın aksine çok kaygılanacak bir durum değildir.

Daimi dişler sürerken, üstlerinde yer alan süt dişlerinin köklerini eritir ve böylece süt dişleri düşerken, daimi dişler doğru yerlerinde sürebilirler. Fakat bazen daimi dişler, sürme konumlarına bağlı olarak, süt dişlerinin köklerini eritemez ve böyle durumlar ortaya çıkabilir. Daimi dişler; süt dişlerinin çekilmesi ve dilin dişleri öne doğru itmesi sayesinde, yeterli yer varlığında çoğunlukla doğru konumlarına gelmektedir. Aynı durumla üst dişlerde karşılaşıldığında ise süt dişinin çekimi için biraz daha erken davranmak gerekebilir.

Çünkü bazen düşmeyen süt dişleri; daimi dişlerin daha geriden sürmesine yol açarak, alt dişlerin de gerisinde konumlanmalarına sebep olabilmekte ve ön çapraz kapanış dediğimiz duruma yol açabilmektedir.

#Sadece çocuklara özel muayenehane ortamı #Çocuk diş hekimi (pedodontist) kimdir? #İlk diş hekimi muayenesi ne zaman olmalı? #Çocuklarda diş hekimi korkusu #Ön süt dişleri düşmeden gelen daimi dişler
Merhaba. WhatsApp Yardım Hattımıza Hoşgeldiniz. Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba. Telefon Yardım Hattımıza Hoşgeldiniz.
Merhaba. Bize haritadan kolayca ulaşabilirsiniz.