İlk diş hekimi muayenesi ne zaman olmalı?

İlk diş hekimi muayenesi ne zaman olmalı?

Bebeklerde dişler yaklaşık olarak 6. aydan itibaren sürmeye başlar. İlk diş hekimi muayenesinin, genellikle ilk dişlerin sürmesinden itibaren yapılması önerilmektedir. Düzenli kontrollerin bu kadar erken yaşta başlamasının nedenleri arasında; ebeveynlere diş fırçalama, ağız bakımı ve beslenme alışkanlıkları hakkında bilgi verebilmektir. Ayrıca küçük yaşlardan itibaren başlanan düzenli kontrollerin, çocuğun diş hekimine alışmasında büyük önemi bulunmaktadır. Yapılan kontroller sayesinde çocukların aklına sadece korkulu işlemler gelmeyecek; diş hekimini ağrı ve acılı işlemlerle özdeşleştirmeyeceklerdir.

İlk muayene randevusunda amaç; çocuklarla tanışarak, kullanılan malzemeleri ve ortamı onlara tanıtmaktır. Acil bir durum olmadığı sürece genelde ilk randevuda herhangi bir işlem yapılmamakta, bazen de basit koruyucu işlemlerden başlanarak çocukların korkmadan diş hekimine alışması hedeflenmektedir.
 

#Sadece çocuklara özel muayenehane ortamı #Çocuk diş hekimi (pedodontist) kimdir? #İlk diş hekimi muayenesi ne zaman olmalı? #Çocuklarda diş hekimi korkusu #Ön süt dişleri düşmeden gelen daimi dişler
Merhaba. WhatsApp Yardım Hattımıza Hoşgeldiniz. Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba. Telefon Yardım Hattımıza Hoşgeldiniz.
Merhaba. Bize haritadan kolayca ulaşabilirsiniz.