Çocuk diş hekimi (pedodontist) kimdir?

Çocuk diş hekimi (pedodontist) kimdir?

Pedodonti uzmanı ya da çocuk diş hekimi, diş hekimliği fakültesindeki 5 yıllık eğitiminin tamamlanmasının ardından; çocuk diş hekimliği anabilim dalında en az 3 yıl uzmanlık eğitimi alan diş hekimleridir. 

Süt dişleri ve genç daimi dişler, yapı ve tedavi gereksinimleri ile erişkin dişlerinden farklılık göstermektedir. Travmalar, kök ucu açık dişlerde pulpa tedavileri, yer tutucu uygulamaları, madde kaybı fazla olan dişlerde kron uygulamaları, koruyucu uygulamalar, genel anestezi/sedasyon altında diş tedavileri gibi birçok konu bu tedavilere örnek verilebilmektedir. Çocuk diş hekimleri, bu tedaviler konusunda eğitim alarak alanlarında uzmanlaşmış hekimlerdir. Ayrıca çocuk diş hekimleri, çocukların ağız ve diş sağlığı ile ilgili problemlerin çözümüne ek olarak çocuk psikolojisi ve çocuğa yaklaşım konusunda da eğitim almış uzman hekimlerdir. 

Çocuk diş hekimliğinde amaç günü kurtarmak değildir. Önemli olan diş hekimi korkusu oluşturmadan ve çocuğa doğru bir şekilde yaklaşarak diş tedavilerini tamamlayabilmektir. Bu nedenle çocuk diş hekimleri, her çocuk için farklı ve özel olan doğru tedavi planlamasını, doğru bir psikolojik yaklaşım ile uygulamayı hedeflemektedir.

Çocuk diş hekimliğinin (pedodontinin) ilgilendiği konulardan bazıları:

*Süt ve daimi genç dişlerdeki çürüklerin tedavileri
*Koruyucu diş hekimliği (fissür örtücü, florür uygulamaları)
*Fazla madde kaybı olan dişlerde kron uygulamaları
*Genç daimi dişlerde pulpa tedavileri
*Kök ucu açık ve kapalı dişlerde kanal tedavisi
*Kazalar sonucu meydana gelen diş travmalarının tedavisi
*Yer tutucu uygulamaları
*Genel anestezi/sedasyon ile diş tedavileri
 

#Sadece çocuklara özel muayenehane ortamı #Çocuk diş hekimi (pedodontist) kimdir? #İlk diş hekimi muayenesi ne zaman olmalı? #Çocuklarda diş hekimi korkusu #Ön süt dişleri düşmeden gelen daimi dişler
Merhaba. WhatsApp Yardım Hattımıza Hoşgeldiniz. Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba. Telefon Yardım Hattımıza Hoşgeldiniz.
Merhaba. Bize haritadan kolayca ulaşabilirsiniz.