Çocuklarda diş hekimi korkusu

Çocuklarda diş hekimi korkusu

Çocuklarda diş hekimi korkusu; genelde çevreden duyulan ağrılı, acılı deneyimler veya önceden yaşadıkları kötü tecrübeler nedeniyle oluşur. Diş hekimi korkusunun oluşmaması için ilk diş hekimi muayenesi çok önemlidir.
 
» Çocuklar erişkinlerin korkularını, kaygılarını anlamaktadır. Onların yanında korku ve endişelerinizden bahsetmeyin. Kaygılarınızı hal ve hareketlerinizle çocuklara hissettirmeyin.

» Çocuklara yalan söylemeyin, diş hekimi adına sözler vermeyin, onların güvenini kaybetmeyin. “İğne yok”, “hiç acımayacak”, “dişin çekilmeyecek”, “eğer yaptırmazsan iğne yapılır” gibi ifadeler kullanmaktan kaçının. Tedaviye ilişkin detaylı bilgileri, diş hekiminiz çocuğunuza benzetmelerle, onun yaşına uygun şekilde açıklayacaktır.

» Yaşı çok küçük olan, ilk defa diş hekimine gelen ya da dental fobisi olan çocuklarda acil işlemler olmadığı sürece ilk seansın sadece tanışma randevusu olarak planlanması önemlidir. Çocuk istekli ise alıştırmak için ilk seansta basit işlemlerden başlanabilir. Böylece ilk muayeneye gelen çocuklarda diş hekimi korkusu oluşmadan iyi bir ilk izlenim oluşturularak, sonraki randevulara rahatlıkla gelmesi sağlanabilir.

» Diş hekimi randevularına, fazladan önem yükleyerek çocuğun gözünde büyütmeyin. Bu durum çocuğunuzun, zor bir işlemden geçeceğini düşünmesine sebep olabilir. Bunun mümkün olduğu kadar doğal bir süreç olması için özen gösterin.

» Düzenli diş hekimi kontrollerinin, çocuğun diş hekimine alışmasında büyük önemi bulunmaktadır. Sadece tedavi için değil, kontroller için de diş hekimine gidilmesi sayesinde; diş hekimini ağrı ve acılı işlemlerle özdeşleştirmeyecek, aklına sadece korkulu işlemler gelmeyecektir.

#Sadece çocuklara özel muayenehane ortamı #Çocuk diş hekimi (pedodontist) kimdir? #İlk diş hekimi muayenesi ne zaman olmalı? #Çocuklarda diş hekimi korkusu #Ön süt dişleri düşmeden gelen daimi dişler
Merhaba. WhatsApp Yardım Hattımıza Hoşgeldiniz. Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba. Telefon Yardım Hattımıza Hoşgeldiniz.
Merhaba. Bize haritadan kolayca ulaşabilirsiniz.